Hírek
Hogyan kerül a festék a papírra?
Lézernyomtatás
A lézernyomtatás elve egy bizonyos anyag (kezdetben mérgező szelénhenger) azon tulajdonságán alapul, hogy annak vezetőképessége a rá eső fénytől megváltozik. A mai nyomtatókban környezetbarát anyagból készülő OPC (Optical Photoconductor) hengert töltenek fel magas feszültséggel, koronakisülést használva. Ez az effekt elektronokkal látja el a hengert, ám használata közben jelentős mennyiségű ózon keletkezik, amely mérgező.
A feltöltött hengerre ezután egy lézer megrajzolja a képet. Soronként pásztázza végig a felületet egy többoldalú, forgó tükör segítségével. Ott, ahol fény éri a hengert, elveszíti a töltöttségét, ahol pedig nem, ott megtartja. A következő lépésben a festékszemcsék a töltött részekre "átugranak", a töltetlen területeket pedig szabadon hagyják. Később ez a kép kerül a papírra. A papír a nyomtatóból kifelé menet áthalad az égetőművön (fuser), ahol 180-190 Celsius fok környékén a festék beleég a papírba.
A színes lézernyomtatás elve azonos, ám egy kicsivel bonyolultabb. Az alapszíneket égetés előtt, különálló lépésekben viszik fel a papírra, ügyelve arra, hogy ne legyen elcsúszás. Láthatjuk, hogy a sebesség itt csupán a negyede (CMYK) a monokróm nyomtató sebességének, mivel a papírnak ennyiszer kell elhaladnia a nyomtatómű előtt.
Erre találták ki a tandem nyomtatást, amelynél a papír csak egyszer halad el az OPC-k előtt (színenként tehát saját fényhengerre van szükség), így a nyomtató olyan gyors, akár a monokróm készülék. Ennek egyik változatában a papír nem kerül az OPC elé, a képet a képszalag szállítja a papírhoz.