Hírek
Hogyan kerül a festék a papírra?
Tintasugaras eljárás
Ezek a nyomtatók a festéket a papíron apró cseppek formájában helyezik el. A nyomtatófej elhalad a papír előtt, miközben cseppek ezreit lövelli másodpercenként a papír irányába. A nyomtató lelke a fúvóka, amely néhány mikrométer átmérőjű, és az 5-30 milliméter hosszú fejen egy vagy több sorban, szabványosan elrendezve több száz is lehet belőlük. A lényeg azonban a fúvóka mögött rejtőzik, ez pedig a kamra, amelyből a festék egy hosszabb-rövidebb csatornán áramlik be, és a fúvókán távozik.
A BubbleJet (Canon) technológia felmelegíti a kamra egyik falának ellenállását, amely kis méretének köszönhetően hamar felmelegszik, és felforralja a festéket. A melegítés helyén egy légbuborék keletkezik és kitágul, kiszorítva a festéket a fúvókán keresztül. A festék lehűlésekor ismét folyadékká alakul, a folyamat kezdődhet elölről.
A Thermal Injet (HP, Brother, Lexmark) technológia hasonló, azonban az ellenállás olyan gyorsan melegszik fel kb 10.000 fok hőmérsékletre, hogy a felületén egy valóságos robbanás keletkezik, lökéshulláma kilöki a festéket a fúvókán át. A festék jó hővezető, néhány pillanattal később minden visszaáll az alapállapotba, és kezdődik elölről.
A Piezo-Inkjet (Epson) technológia nem a hőmérséklet révén készteti mozgásra a festéket, hanem a piezoelektromos hatást használva. Az előző technológiákkal ellentétben ezzel a módszerrel bármilyen folyadék használható.
A nyomtató gyártó cégek szinte nyomtatóról-nyomtatóra változtatják a fej szélességét, a fúvókák számát és méretét, működési sebességét úgy, hogy a lehető legkevesebb papír előtti mozgással a lehető legtöbb képpontot sikerüljön megfesteni a színekkel. Mivel a "csepegtetés" sebessége igen nagy, gyorsan mozoghat: a kis tömegű fej ma már nem viszi magával a festéktartályt, kettejük között légmentes tintatovábbító rendszerek működnek.
Az újabb fejlesztéseknek hála a fejnek már mozognia sem kell: többet összerakva már elég nagy ahhoz, hogy átérje a lap szélességét: az alatta elhaladó papírra soronként kerül fel az információ, meglehetősen gyorsan (akár 100 lap percenként).