Hírek
Színes és monokróm irodai eszközök közötti technológiai eltérések ismertetése
1. A legfontosabb különbség a lézeres és a tintasugaras rendszerű készülékek között
A tintasugaras nyomtatók vízalapú tintát használnak, ezért a nem rendszeres használat a fúvókák beszáradásához vezethet. További lényeges különbség, hogy a tintasugaras nyomatok vízzel való érintkezéskor elmaszatolódhatnak. A lézeres eszközök speciális tonert használnak (nagyon apró szemcséjű műanyag- és viaszdarabok), amit magas hőmérsékleten a készülék beleolvaszt a papírrostok közé, így az víz hatására sem változik meg. A technológiából adódóan itt nem jelentkezik a "beszáradás" veszélye, lévén nem folyadékalapú festékanyagot használunk.
2. A LED-es és a lézeres nyomtatás jelentése
Mi a különbség ezek között? Viszonylag kevés. Mindkettő azonos eljárással alkotja a nyomtatandó képet, az egyetlen eltérés a nyomtatandó kép elkészítése. LED-es készülék esetében egy LED-sor fogja a nyomtatandó képet rávilágítani a fényérzékeny hengerre, lézeres rendszerű készülék esetében pedig egy rendkívül gyorsan forgó tükörre világító lézer dióda. A LED-es eszközök kisebb méretűek, a lézeres eszközök pedig valamivel nagyobb mozgásteret engednek a képalkotásnál (jobb minőségű nyomatok).
3. Melyik technológia biztosít jobb felbontást, a tintasugaras vagy a lézer?
Ez egy összetettebb kérdés. A tintasugaras eszközök jobb felbontásúak, mint a lézeresek, de van egy nagy hátulütőjük: a tintacseppek mindig is nagyobbak maradnak a tonerszemcséknél. Tehát röviden összegezve: A tintasugaras technológia magasabb felbontást, a lézeres technológia vékonyabb vonalakat és finomabb ábrákat tud megjeleníteni.
4. A viasz szerepe a tonerben
A papír felületén egyenletesen szétterülő, majd megszilárduló viaszréteg simább felszínt képez, mint a papírrostok által bordázott felület. A simább felszín egyformán fogja visszaverni a ráeső fénysugarakat, és így az ilyen nyomatok szebb, látszólag homogénebb színeket fognak mutatni. A különbség szemmel is jól érzékelhető. A fekete-fehér gépeknél ennek nincs értelme, mivel a fekete árnyalatait nem látjuk. Színes gépeknél viszont annál nagyobb a jelentősége az árnyalatok pontos láthatóságának.
5. Milyen papírt célszerű használni?
A legjobb nyomatminőség érdekében 100 g/m2 súlyú, színes lézerpapír használata javasolt. Kiválasztás során a papír fehérségét, illetve felületének simaságát is fontos tényezőként kezelni, mivel ez a két paraméter közvetlenül is kihat a nyomatok képminőségére, színhűségére.
6. Mi történik, ha a színes gépet túlnyomórészt fekete-fehér üzemmódban használjuk?
Problémát nem fog okozni, de számolni kell némi plusz tonerfogyással a többi három szín esetében. Ennek az oka az automatikus kalibrációkban rejlik, ami a technológiából eredő szükséges alapművelet ezeken a gépeken. A tisztán fekete-fehér üzemmód kevésbé veszélyes, mint az a fajta felhasználás, amikor az oldalon csak egy apró színes ábra van (például egy kisméretű logo a fejlécben), és a többi rész fekete gépelt szöveg. Itt ugyanis színes üzemmódba kapcsol a készülék, és a színenkénti lefedettség (az apró színes ábra miatt) drasztikusan alacsony lesz. Ez utóbbit a készülék majd próbálja korrigálni, és ez megemelkedett toner-fogyasztást fog eredményezni (a fekete kivételével) minden szín-összetevő esetében. A készüléket ez nem károsítja, csak a kellékanyag-felhasználás nem lesz optimális.
7. Automatikus kalibráció és ennek szükségessége
A színes készülékek négy színt használnak a nyomatok elkészítéséhez. A pontos színek nagyban függnek az egyes összetevők megfelelő arányától, ezért erre kiemelt figyelmet fordítottak a tervezők. Mind a külső/belső hőmérséklet, mind a relatív páratartalom hatással van a tonerszemcsék elektrosztatikus képességeire, ezért ezen tényezők ingadozása komoly mértékben képes befolyásolni a toner-sűrűséget. Ennek kiküszöbölése végett a színes készülékek minden bekapcsoláskor, amikor a hőmérséklet/páratartalom értékek a tűréshatáron kívül változnak, illetve adott oldalszám lenyomtatása után automatikusan lefuttatnak néhány tesztet. Ezek részben az optimális toner-sűrűség újraállítását tartalmazzák, részben pedig a nyomtatandó kép pontos pozícionálását jelentik, az egyes színösszetevők esetében külön-külön. Mivel ez a megfelelő nyomatminőség és a pontos színalkotás fenntartásához elengedhetetlenül szükséges, ezért mondhatjuk azt, hogy ez a technológiából eredő tényező, amit el kell fogadni.